197
1
Tenis / Mihaela Buzărnescu a acces în sferturile turneului de la Bastad. Viktoria Tomova, următoarea adversară - 1-1657184468.jpg

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu (34 ani, 127 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Bastad (Suedia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 115.000 de dolari.

În optimi, românca a învins-o fără drept de apel, în două seturi, scor 6-2, 6-1, pe chinezoaica Yue Yuan, după o partidă care a durat o oră şi cinci minute.

Graţie acestui succes, Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 4.000 de dolari şi 29 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este bulgăroaica Viktoria Tomova (27 ani, 112 WTA).