92
Tenis / Monica Niculescu, semifinalistă în turneul WTA de la Angers, în proba de dublu - 1-1670508129.jpg

Perechea Monica Niculescu (România) / Vivian Heisen (Germania) s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA 125 de la Angers (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 92.742 euro.

În sferturi, românca şi partenera sa le-au învins, joi, 8 decembrie, în două seturi, scor 6-4, 6-3, pe Nadia Kicenok (Ucraina) şi Kimberley Zimmermann (Belgia), după o partidă care a durat o oră şi 14 minute.

Graţie accesului în smifinale, Monica Niculescu şi Vivian Heisen şi-au asigurat un cec de 2.100 de euro şi 57 de puncte WTA la dublu. Următoarele lor adversare vor fi învingătoarele din meciul Alycia Parks (SUA) / Shuai Zhang (China, nr. 1) - Anastasia Detiuc (Cehia) / Oksana Kalaşnikova (Georgia).