165
Tenis / Simona Halep, calificată în semifinalele turneului de la Bad Homburg, după o victorie-fulger - 1-1656053545.jpg

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 19 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 de la Bad Homburg (Germania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 203.024 euro.

Cap de serie nr. 4, românca a învins-o, în sferturi, în două seturi, scor 6-2, 6-1, pe americanca Amanda Anisimova (20 ani, 25 WTA), după o partidă care a durat numai 55 de minute.

Graţie accesului în penultimul act, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 8.871 euro şi 110 puncte WTA. În semifinale, ea o va înfrunta pe canadiana de origine română Bianca Andreescu (22 ani, 64 WTA).