Tenis / Simona Halep, eliminată prematur din turneul de la Roland Garros. "Am suferit un atac de panică!"

156
Tenis / Simona Halep, eliminată prematur din turneul de la Roland Garros.

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 19 WTA), cap de serie numărul 19, a ratat calificarea în turul al treilea la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, care se desfăşoară, în această perioadă, pe zgura pariziană.

Constănţeanca a fost învinsă, în runda secundă, trei seturi, scor 6-2, 2-6, 1-6, de chinezoaica Qinwen Zheng (19 ani, 74 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 56 de minute.

Pentru evoluţia sa, Simona Halep a primit 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Fostul lider mondial a chemat medicul în setul al treilea al partidei şi a acuzat vizibile probleme respiratorii.

„A fost doar un atac de panică, se mai întâmplă. Nu am ştiut ce să fac, pentru că nu le am des. Nu înţeleg de ce s-a întâmplat, deoarece conduceam şi jucam bine. Mi-am pierdut cumpătul, nu mă puteam concentra”, a declarat, după meci, Simona Halep.