190
Tenis / Simona Halep, în semifinalele turneului de la Indian Wells. Următoarea adversară - Iga Swiatek - 1-1647500522.jpg

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 26 WTA, cap de serie nr. 24) s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California, SUA), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 8.584.055 de dolari.

În sferturi, constănţeanca a spulberat-o, în două seturi, scor 6-1, 6-1, pe croata Petra Martic (31 ani, 79 WTA), după o partidă care a durat doar 53 de minute.

Graţie accesului în semifinale, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 343.985 de dolari şi 390 de puncte WTA. În penultimul act, ea o va înfrunta pe Iga Swiatek (Polonia, cap de serie nr. 3).