90
Tenis / Irina Begu şi Monica Niculescu, sfert-finaliste în turneul de la Indian Wells, în proba de dublu - 1-1647256199.jpg

Perechea Irina Begu / Monica Niculescu (România) s-a calificat în sferturile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California, SUA), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 8.584.055 de dolari.

În optimi, cele două românce le-au învins, în două seturi, scor 6-4, 7-5, pe japonezele Eri Hizumi şi Makoto Ninomiya, după o partidă care a durat o oră şi 44 de minute.

Graţie accesului în sferturi, Irina Begu şi Monica Niculescu şi-au asigurat un cec de 61.100 de dolari şi 215 puncte WTA la dublu. Următoarele lor adversare sunt Gabriela Dabrowski (Canada) şi Giuliana Olmos (Mexic), favoritele nr. 5.