108
2
Tenis / Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma și va juca cu nr. 1 mondial - halep-1368802738.jpg

Simona Halep (nr. 64 mondial) a mai obținut o victorie de senzație la turneul Internazionali BNL d’Italia, desfășurat la Roma. Constănțeana în vârstă de 21 ani a învins, cu puțin timp în urmă, pe sârboaica Jelana Jankovic, nr. 13 mondial, și s-a calificat în semifinalele turneului dotat cu premii în valoare totală de 2.369.000 dolari.
VEZI AICI VIDEO CU FINALUL PARTIDEI!

După un meci maraton de două ore, 34 de minute și 12 secunde, Halep a învins-o pe Jankovic cu 4-6, 6-0, 7-5.

În semifinale, mâine, constănțeanca va întâlni cea mai bună jucătoare de pe glob a momentului, americana Serena Williams, care a trecut în sferturi de spaniola Carla Suarez Navaro, scor 6-2, 6-0.