637
Tenis / Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Anna Bondar în sferturile de finală ale turneului WTA de la Lyon - 1-1646293799.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (31 ani, 30 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Lyon (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 193.127 de euro.

Cap de serie nr. 2, românca a învins-o, în optimi, în două seturi, scor 6-3, 7-5, pe elveţianca Stefanie Voegele (31 ani, 144 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 33 de minute.

Graţie accesului în sferturi, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 4.677 de euro şi 60 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este Anna Bondar (Ungaria; 24 ani, 79 WTA).