UTA Arad, victorie importantă cu Dinamo în Superligă

712

UTA Arad a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, la Oradea, într-un meci din etapa a 15-a a Superligii de fotbal.

Dinamo a deschis scorul prin Dennis Politic (8), cu un şut la colţul scurt, dar arădenii au egalat înainte de pauză, prin Claudiu Micovschi (41), care a beneficiat de un semiluft al lui Quentin Bena.

Dinamo a ratat o mare ocazie la 1-1, în min. 78, când Lamine Ghezali şi Goncalo Gregorio s-au aflat la un moment dat singur cu portarul Florin Iacob, dar în cele din urmă portughezul a fost blocat de Tiberiu Căpuşă.

În minutele adiţionale, la un corner al gazdelor, Josue Homawoo a comis henţ în propriul careu, iar arbitrul Andrei Moroiţă a dictat penalty, după consultarea VAR-ului, brazilianul Marcelo Freitas (90+4) transformând lovitura de pedeapsă.

UTA a ajuns la şapte etape consecutive fără înfrângere, două victorii şi cinci egaluri.