161
Vicecampionii României! Juniorii U16 ai Farului au pierdut finala Ligii Elitelor - 1-1653390009.jpg

Echipa de juniori U16 (sportivi născuţi după 1 ianuarie 2006) a Farului Constanţa a devenit vicecampioană naţională.

Formaţia antrenată de Ştefan Sandu şi Marius Axinciuc a disputat, pe stadionul Concas din Buzău, finala Ligii Elitelor U16, contra Universităţii Craiova U16, în faţa căreia a cedat cu scorul de 1-3 (1-2).

Constănţenii au avut un debut foarte bun de meci şi au deschis scorul încă din minutul 2, prin Alin Cocoş, însă, până la pauză, Craiova a reuşit să întoarcă situaţia pe tabelă, graţie golurilor marcate de David Barbu (min. 5) şi Rareş Tomşa (min. 38).

În partea a doua a jocului, s-a înscris un singur gol, autor Mario Lupulescu (min. 43), acesta fiind şi scorul final.

Farul U16: Cimpoeşu, Chihaia (min. 61, Gică), Septar, Dumitra (min. 51, Alexandru), Burlacu (min. 51, Gordin), Popovici, Giurgiu (min. 51, Codreanu), Leonte, Păcuraru, Cocoş, Băsceanu.

În finala mică, Universitatea Cluj U16 s-a impus, cu scorul de 2-0, în faţa celor de la FC Braşov U16.

Clasament final Liga Elitelor U16: 1. Universitatea Craiova U16, 2. Farul Constanţa U16, 3. Universitatea Cluj U16, 4. FC Braşov U16.