Victorie pentru HC Dobrogea Sud, în derby-ul etapei

273

Prima etapă a returului Seriei A din Divizia A la handbal masculin a debutat, sâmbătă, în Sala Sporturilor, cu al doilea episod al duelului dintre cele două echipe constănțene înființate în vara anului trecut, HC Dobrogea Sud și HC Farul.

Conform așteptărilor, liderul clasamentului, HC Dobrogea Sud, echipă pregătită de Djordje Cirkovic, s-a impus clar, scor 36-23 (18-15), chiar dacă și elevii lui Eden Hairi au jucat foarte bine.

Cu două minute rămase din prima repriză, între buturile proaspetei califi-cate în Final Four-ul Cupei României a intrat Rudi Stănescu, care a avut, așa cum ne-a obișnuit, o prestație exemplară.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat: Cutura 12, L. Toma 6, B. Munteanu 5, Rakcevic 4, Vujadinovic 4, Angelovski 2, Bologa 1, Buricea 1, Săulescu 1, iar pentru HC Farul: Stankovic 4, Tudorancea 4, Cârchea 3, C. Ion 3, Savu 3, Lekovic 2, Cristolovean 2, Militaru 1, Marcu 1.

În clasamentul Seriei A, HC Dobrogea Sud Constanța se menține pe primul loc, cu 36 de puncte din 12 meciuri jucate, iar HC Farul se situează pe locul cinci, cu 24 de puncte din 13 jocuri.