Viitorul a câștigat "Cupa Zilelor Tărlungeniului"

1317
Nou-promovata în Liga a II-a Viitorul Constanța a câștigat, ieri, "Cupa Zilelor Tărlungeniului", învingând în finala mare Unirea Tărlungeni, scor 2-1. Pentru dobrogeni au înscris Marinkovic (7) și Sin (88), echipa organizatoare egalând în minutul 33.
Viitorul a jucat cu: C. Popa (46 Chiriță) - Cureteu (63 Ninu), I. Posteucă (62 Rusu), Tudorache (46 Larie), I. Călin (46 Evdochim) - Dimcea (46 Cârstocea), Benzar (46 Păcuraru), Ștefănescu - Sin, Marinkovic (46 Banioti), R. Lupu.
Constănțenii au ajuns în finala mare după ce, sâmbătă, au câștigat meciul din prima etapă, contra lui Callatis Mangalia, cu scorul de 1-0 (Marinkovic 77). Tehnicienii Viitorului, Cătălin Anghel și Norbert Niță, au mizat pe: C. Popa - Ninu (67 Cureteu), Rusu (67 I. Posteucă), Larie (74 Tudorache), Evdochim (55 I. Călin) - Benzar (55 Dimcea), Păcuraru, Cârstocea (67 Marinkovic) - Șt. Sandu, Banoti (75 Ștefănescu), R. Lupu (50 Sin). Callatis (antrenor, Cristi Cămui): Barbu - Țarălungă, Pădurețu, Floricel, L. Florea - Bardu, Buzea, Bolat, Ivașcă - Ene, Calagi. Au mai jucat: Marin - Răvoiu, Al. Grigoraș, Al. Iovănescu, Anezio Da Cruz (fundaș stânga brazilian, aflat în probe) și Cogali. Callatis merita mai mult decât acest scor, având câteva bune ocazii, rămase însă nefructificate.
În celălalt meci din prima zi, Unirea Tărlungeni a dispus după executarea loviturilor de departajare de CSM Brașov, scor 5-4 (0-0 la finele timpului regulamentar de joc).
În finala mică s-au întâlnit astfel, ieri, Callatis și CSM Brașov, echipa din Mangalia pierzând la penalty-uri. După reprizele regulamentare, scorul fusese 3-3, pentru Callatis punctând L. Florea, Pădurețu și D. Forminte.