Adelina Gavrilă, locul cinci la Europene

570
Atleta Adelina Gavrilă (Steaua - CS Farul Constanța) a ocupat locul cinci în proba de triplusalt a Campionatului European de seniori de la Barcelona, cu o performanță de 14,33 m. Ultimul reprezentant al Farului care a concurat în Spania a fost Sergiu Ursu (Dinamo - Farul), care, aseară, a evoluat în ultimul act de la disc. Ursu a acces în finală cu 62,43 m în calificări, unde a ocupat locul șapte în seria sa și zece la ge-neral.
În finalele de aseară, pentru România au mai concurat ștafeta feminină de 4X400 m (Angela Moroșanu, Ana-Maria Ioniță, Bianca Răzor, Mirela Lavric) și Roxana Bârca, la 5.000 m. Ștafeta a ajuns în finală după ce s-a clasat pe trei în seria de calificare (șapte în clasamentul general), cu 3:29,46.
Din ștafeta masculină de 4X400 m a României a făcut parte și un constănțean de la Farul, Iulian Geambazu, care însă, alături de coechipierii săi, nu a trecut de preliminarii, după 3:09,48, timp care i-a situat pe tricolori pe ultimul loc, opt, atât în serie, cât și în ierarhia generală (16).
În alte două finale, Angela Moroșanu a ocupat locul cinci la 400 m garduri (54,58 s), iar Ancuța Bobocel a fost a noua la 3.000 m obstacole, cu 9:41,20. De asemenea, Lidia Șimon s-a clasat pe poziția a 12-a la maraton, cursă pe care a încheiat-o în 2:36:52.