Viitorul U-20 a remizat cu tineretul lui Șahtior Donețk

1170

FC Viitorul Constanța a susținut, sâmbătă, la Belek, primul meci amical al stagiului din Antalya, întâlnind formația de tineret a lui Șahtior Donețk, cu care a remizat, 0-0.
Ucrainenii au folosit jucători cu vârsta cuprinsă între 17 și 20 de ani, în vreme ce constănțenii au jucat cu juniori republicani A și cu cei mai tineri dintre componenții echipei de seniori.
Antrenorii Cătălin Anghel, Ștefan Petcu și Norbert Niță au utilizat echipa: C. Popa (min. 46, Buzbuchi) - Cureteu (min. 46, Crișan), Mihociu (min. 46, Blănaru), Rusu (min. 65, Mihociu), Olteanu (min. 46, I. Lupu) - Cârstocea (min. 46, Ungureanu), Dimcea (min. 46, Muscă), Chirilă (min. 46, Evdochim) - R. Lupu (min. 46, Dan; min. 78, Nicolescu), Stanciu (min. 46, Hertu; min. 79, Marinkovic), Chițu (min. 46, Șt. Sandu).
În prima repriză, Viitorul a fost aproape de gol prin Cârstocea (min. 31) și Lupu (min. 41), care a șutat la încheietura barelor. Între aceste două ocazii a avut și Șahtior șansa deschiderii scorului, dar portarul Popa a intervenit de două ori foarte bine la aceeași fază.
După pauză, constănțenii au dominat, însă li s-au refuzat două penalty-uri, în minutele 57 (fault în careu la Șt. Sandu) și 86 (Ungureanu oprit neregulamentar în careu). După această ocazie, Șahtior a plecat pe contraatac, un atacant ucrainean a rămas singur cu Buzbuchi, însă portarul constănțean a evitat golul.
Seniorii Viitorului vor juca, astăzi, cu echipa secundă a lui Amkar Perm (Rusia).