164
Volei / Campioana CSM Arcada, calificare dramatică în sferturile de finală ale Cupei CEV - 1-1642752676.jpg

Echipa masculină de volei CSM Arcada Galaţi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei CEV, după ce a învins, cu scorul de 3-2 (25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11), pe United Volleys Frankfurt (Germania), la finele unei partide dramatice, disputate pe teren propriu, contând pentru returul optimilor de finală.

Campioana României, care se impusese în prima manşă, tot la Galaţi, cu 3-0, a avut mari emoţii. Germanii au condus cu 2-1 la seturi şi au avut în setul patru două mingi de 3-1, care ar fi împins duelul în „setul de aur”, însă le-au ratat.

În sferturi de finală, CSM Arcada o va înfrunta în sferturi pe PGE Skra Belchatow (Polonia), primul meci fiind programat în deplasare.