Voleibaliștii, a doua victorie în Silver League

303

Naționala masculină de volei a României a obținut a doua sa victorie în Grupa B a competiției Silver League, 3-0 (25-15, 25-21, 32-30) cu Danemarca, miercuri, în Sala Polivalentă din Alexandria.

După 3-1 cu Azerbaidjanul în deplasare, tricolorii au reușit o nouă victorie, pe teren propriu, într-o oră și 23 de minute, informează Agerpres.

România a fost condusă o singură dată în primele două seturi, după mingea de debut a partidei, însă în actul al treilea, tricolorii au salvat mai multe mingi de set înainte de a încheia conturile.

Meciul a fost arbitrat de grecul Vasileios Vasileiadis și de românul Florin Dimachi.
Următorul meci al tricolorilor va avea loc pe 1 iunie, cu Georgia, tot la Alexandria.

Danemarca a fost una dintre adversarele României în preliminariile Campionatului European 2019. Cele două echipe și-au împărțit victoriile, 3-2 pentru România la Craiova și 3-1 pentru danezi la Slagelse, dar România a ocupat primul loc în grupă și s-a calificat la turneul final.