Seceta va umple paharele amatorilor de vin cu o licoare mult mai aromată decât în anii trecuţi. Strugurii sunt mai mărunţi, mai greu de cules, dar foarte potriviţi pentru un vin bun şi aromat, potrivit
Antena3.roA început culesul viei în Staţiunea de Cercetare Viticolă Pietroasele. Experţii de aici aşteaptă o producţie de opt tone struguri la hectar.
- Publicitate -
Seceta a fost bună pentru amatorii de vin. Chiar dacă boabele sunt mult mai mici, sunt mai mulţi ciorchini pe butuc.
Pentru culegători e însă mai greu. Culesul nu mai e atât de simplu, găleata se umple mai greu. Culegătorii sunt plătiți cu 1,5 lei găleata, sunt pontați când descarcă strugurii în bena de la capătul rândului, iar banii îi primesc la sfârșit de săptămână.