Asociația de locatari, sat fără câini?

1182
3 min citire
Asociația de locatari, sat fără câini? - 19iuniefondasociatii2-1340119878.jpg
De când există asociațiile de locatari există și restanțieri la plata cheltuielilor de întreținere, pentru stoparea fenomenului, legea permițând penalizarea celor care nu plătesc la termen. Probleme apar când pedepsirea rău-platnicilor se face în condiții ambigue
sau cu eludarea legii.
Cu atât mai mult în vremuri de criză, când drămuirea, până la ultimul leuț a bugetului propriu este principala preocupare a multor familii cu venituri modeste, președintele Uniunii Județene a Asociațiilor de Proprietari Constanța, Marcel Dragu, ne-a confirmat că unii locatari se pot bucura de clemență din partea asociației dacă traversează o perioadă mai dificilă pe plan familial, însă numai în anumite condiții. La fel de adevărat este că orice asociație de proprietari cu personalitate juridică și cod fiscal poate aplica penalizări (se calculează asupra unei sume achitate cu întârziere), însă numai dacă prin decizie a comitetului executiv sau hotărâre a adunării generale a proprietarilor s-a stabilit un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Cât privește păsuirile (temporare!) de la plata penalizărilor, aces-tea sunt posibile numai dacă există o decizie a comitetului executiv în acest sens. Cum locatarii care acordă suficientă atenție acestor… chichițe sunt puțini, lipsa informațiilor îi face pe unii să creadă că asociația este sat fără câini: "Doar nu era să dau spargere la bancă să plătesc toată întreținerea, sunt restanțier, n-am făcut față în iarna asta, le cer scuze vecinilor. Însă nu înțeleg de ce unele asociații iau mai puțini bani pe penalități, altele mai mulți, iar altele deloc! De exemplu, în asociația fiică-mii, restanțierii plătesc o nimica toată. Știu că nu e ușor să conduci o asociație cu restanțieri, mai ales pe criză, dar cred că unde e lege, nu-i tocmeală. Sau asociația e sat fără câini?" (Cornelia Avram).
Plafon de 0,2 la sută
A nu se înțelege că penalizările pot atinge orice valoare consideră comitetul executiv sau adunarea generală! Dimpotrivă, legea interzice să fie mai mari de 0,2 la sută pentru fiecare zi de întârziere. O altă condiție este că penalitățile se pot aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depășește termenul stabilit pentru plată. Mai mult, suma penalităților nu trebuie să depășească valoarea totală la care s-au raportat. Cât privește termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari afișate pe lista lunară de plată, acesta este de maximum 20 de zile calendaristice. În plus, reprezentantul UJAP atrage atenția că administratorul asociației de proprietari este obligat ca la ședința de comitet executiv să prezinte o situație cu restanțierii, comitetul având libertatea să se pronunțe în cazurile cu probleme mai delicate: "Pe de altă parte, și pro-prietarii care, la un moment dat, au necazuri de natură financiară, pot să depună o solicitare de bun simț către comitetul exe-cutiv, pentru a-i solicita păsuirea de la achitarea penalităților, fixând, de comun acord, și un termen de plată. Cu atât mai mult în chestiuni sensibile este nevoie de o colaborare decentă între locatari și conducerea asociației. Altfel, rufele murdare nu se mai spală în familie, se degradează relațiile dintre oameni, când regulile sunt foarte clare și toate arată că asociația nu e sat fără câini!".
Considerați că este de datoria locatarilor să se preocupe mai mult de cunoașterea legislației în materie sau aceasta este obli-gația exclusivă a conducerii asociației?

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Sâmbătă, 16 Iunie 2012
Stire din Social : Repartitoare sau debranșare?
Pagina a fost generata in 0.0425 secunde