Tradițiile trebuie păstrate într-o familie. Și cum
Uniunea Elenă din România consideră că face parte din familia poporului român,
în fiecare an, în fiecare localitate unde există o comunitate grecească,
trebuie să cinstim și sărbătorim împreună prin tăierea pitei/prăjiturii
Sfântului Vasile în asa fel încât binecuvântarea să se aștearnă întregul an
asupra familiei în care se sărbătorește iar bănuțul norocos își va găsi calea
către cei fericiți.
În Constanța, sărbătoarea va fi omagiată, ca de obicei, la
biserica greacă Metamorphosis duminică, 29 ianuarie 2023, la ora 12, unde
Comunitatea Elenă Elpis a pregătit plăcinta/prăjitura ce va fi împărțită
tuturor membrilor comunității, celor ce sunt alături de comunitate și nu în
ultimul rând marii familii a constănțenilor.
Tradiția Vasilopitei este legată de momentul în care
poporului păstorit de Sfântul Vasile i s-a impus plătirea unei taxe
împovărătoare, în timpul unei foamete. Familiile au fost nevoite să renunțe la
bijuterii, monede și obiecte de valoare.
Sfântul Vasile a mers la împărat, apărând cauza
poporului. La rugămintea sa, împăratul a anulat taxa și i-a returnat
episcopului averea oamenilor.
Neștiind cui i se cuvenea fiecare obiect în parte,
Sfântul Vasile a decis să fie pregătită o mare plăcintă în care să fie puse
toate obiectele.
După Sfânta Liturghie, a binecuvântat și a tăiat
plăcinta, dând fiecărui om câte o felie. În mod miraculos, fiecare și-a primit
lucrurile la care fusese nevoit să renunțe.