Curtea de Apel București va decide, astăzi, dacă primarul Matei, de la Năvodari, rămâne în arest sau nu

549
1
< 1 min citire
Curtea de Apel București va decide, astăzi, dacă primarul Matei, de la Năvodari, rămâne în arest sau nu - navodarimateicolindatori13284544-1353496543.jpg
Astăzi, magistrații de la Curtea de Apel București urmează să decidă dacă primarul de la Năvodari, Nicolae Matei, rămâne după gratii sau nu în dosarul în care este acuzat de luare de mită.
Potrivit DNA București, "în perioada iunie-octombrie 2012, Nicolae Matei, primarul orașului Năvodari, i-a solicitat unui ofițer de poliție judiciară cu funcție de conducere (denunțător în cauză) să-i ofere protecție în anchetele penale care-l vizau și să intervină în aceste anchete pe care inculpatul le considera abuzive, nejustificate și motivate politic. În schimb, ofițerului de poliție i s-a promis o recompensă, materializată prin acordarea, în data de 25 octombrie 2012, a două loturi de teren situate în Năvodari. Darea acestor terenuri s-a făcut indirect, prin intermediari, prin simularea unor vânzări consemnate în două contracte semnate de acești intermediari. Conform contractelor, prețul acestor terenuri este de 59.000 de lei".
La data de 14 noiembrie 2012, procurorii anticorupție au dispus reținerea acestuia pentru 24 de ore, iar la data de 15 noiembrie 2012, a fost arestat pentru o perioadă de 29 de zile.

Comentează știrea

Ala
22 noiembrie 2012
prostii

Este acuzat de DAre de mita... care in fond este de fapt o inscenare! Da voi sunteti asa prosti ca scrieti"luare de mita" si mai jos ati dat copy paste de la comunicatul dna si nu ati inteles nimic..dar in schimb faceti articole! De aia e tara asta cum e ..oameni ca voi se fac jurnalisti procurori sefi de politie... sef care are pe numele lui zeci de case(luate din mita)

Articole pe aceeași temă

Joi, 15 Noiembrie 2012
Stire din Eveniment : Hoți minori la Năvodari
Pagina a fost generata in 0.0432 secunde