"Oleg Danovski" ar putea ajunge astăzi pe masa guvernanților
2068
Articole de la același autor
Primarii liberali constănțeni, cu jalba-n proțap la poarta PNL
04 Octombrie 2010
Consilierii locali din Medgidia dau din nou cu… ședința în baltă
14 Octombrie 2010
"Acum… miroase a gunoi!"
13 Octombrie 2010
Artiștii constănțeni ar putea respira ușurați astăzi. Potrivit deputatului UDTTMR, Aledin Amet, ministrul Culturii, Kelemen Hunor, a propus introducerea pe ordinea de zi a ședinței de guvern de astăzi a proiectului de act normativ privind trecerea Teatrului Național de Operă și Balet "Oleg Danovski" în subordinea ministerului pe care acesta îl conduce.
În acest sens, deputatul tătar a depus și o interpelare la minister, la care a primit ieri și răspuns. Potrivit acestuia, ministerul a întreprins toate demersurile necesare pentru a se putea definitiva procesul de preluare a instituției de cultură constănțene. "Având în vedere faptul că Ministerul Culturii și Patrimoniului Național are în subordine în regiunile de importanță istorică și culturală instituții de cultură de renume național, considerăm necesară reprezentarea la acest nivel și a regiunii dobrogene", se mai arată în răspunsul la interpelare.
Reamintim că opera constănțeană a fost la un pas de desființare după ce Consiliul Județean Constanța adoptase o hotărâre în acest sens. Ulterior, ca urmare a protestelor artiștilor, consilierii județeni și-au dat acordul pentru a ceda Teatrul Național de Operă și Balet "Oleg Danovski" Ministerului Culturii și Patrimoniului Național.
În fiecare zi de miercuri, membrii Executivului se reunesc în ședință de guvern, lucru care ar trebui să se întâmple și astăzi, cel mai probabil după ședința de plen a Parlamentului în cadrul căreia se va da citire moțiunii de cenzură depuse luni de PNL + PC și PSD.
Top articole din Politică-Administrație
George Lipoveanu, primul candidat pentru Primăria Mangalia
14 Octombrie 2010
"Sărăcia ne bate la ușă și ne dă în cap!"
15 Octombrie 2010
Otrava din Ungaria ajunge, într-o săptămână, în județul Constanța
12 Octombrie 2010
Continuă disputele privind pădurea din Valu lui Traian
08 Octombrie 2010
Comentează știrea
Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Articole pe aceeași temă
Luni, 09 August 2010
Luni, 27 Septembrie 2010
Joi, 19 August 2010
Vineri, 13 August 2010