Parlamentarii vor schimbări la bacalaureat

516
< 1 min citire
Senatorul PDL Mihaela Popa a anunțat, ieri, că va propune un amendament la legea învățământului, prin care absolvenții de liceu tehnologic să poată opta la examenul de bacalaureat și pentru o disciplină specifică profilului.
"Vreau să repar o greșeală făcută de Ecaterina Andronescu și nu putem aștepta până în 2014 când intră în vigoare noua lege a educației. Vreau să subliniez că este vorba de o completare la actuala lege. Nu putem obliga generații de elevi să dea bacalaureatul la discipline în care nu s-au specializat în timpul liceului, discipline pe care le-au învățat doar în clasa a IX-a sau a X-a. Reintroducerea acestor specialități este necesară pentru că este vorba de evaluarea pregătirii unui elev care se specializează într-un anumit domeniu în anii de liceu", a spus Mihaela Popa
Popa a precizat că amendamentul va fi supus dezbaterii Comisiei de Educație din Senat în a doua parte a lunii august, iar în luna septembrie ar putea fi aprobat la nivelul Parlamentului.
Textul amendamentului prevede introducerea "disciplinei specifice profilului pentru filiera tehnologică" în rândul celor două grupe de discipline din care absolventul trebuie să aleagă doar una pentru a susține o probă scrisă la examenul de bacalaureat.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0326 secunde