Ședință CSAT, mâine, de la ora 15.00

210
1 min citire
Ședință CSAT, mâine, de la ora 15.00 - csat-1364903215.jpg
Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) se reunește în ședință miercuri, de la ora 15,00, la Palatul Cotroceni, sub conducerea președintelui Traian Băsescu, informează Administrația Prezidențială.
Stadiul aderării României la spațiul Schengen și al demersurilor politico-diplomatice se află pe agenda ședinței Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) care va avea loc miercuri.
Potrivit Președinției, pe ordinea de zi a ședinței CSAT sunt incluse și următoarele subiecte: metodologia de comunicare și acțiune pentru instituțiile și autoritățile cu responsabilități în gestionarea situațiilor de atacuri teroriste în care sunt implicați cetățeni români aflați în afara teritoriului României; amenințările cibernetice la adresa României și securitatea sistemelor informatice de interes național.
De asemenea, în ședința de miercuri se va mai discuta și despre Raportul Consiliului Suprem de Apărare a Țării privind activitatea desfășurată în anul 2012 și stadiul îndeplinirii hotărârilor adoptate de către CSAT în anul 2012.
În timpul ședinței vor fi abordate și alte subiecte de interes pentru securitatea națională, mai menționează Președinția.
Precedenta ședință CSAT a avut loc pe 5 februarie, aprobându-se atunci proiectul privind strategia de privatizare a CFR Marfă, cu solicitarea ca acest proces să fie realizat cu un investitor strategic.
Potrivit Agerpres, tot în ședința de la acea dată, CSAT a aprobat și trimiterea unui contingent de 10 militari din rândul forțelor Armatei României la misiunea Uniunii Europene de instruire din Mali în anul 2013.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Miercuri, 03 Octombrie 2012
Stire din Economie : CSAT a blocat privatizarea CFR Marfă
Pagina a fost generata in 0.0381 secunde