Victor Ponta: Geoană și cu mine suntem cei care pot candida cu șanse la prezidențiale din partea PSD

179
4
2 min citire
Victor Ponta: Geoană și cu mine suntem cei care pot candida cu șanse la prezidențiale din partea PSD - ponta-1394294991.jpg
Premierul Victor Ponta a declarat, sâmbătă, că senatorul Mircea Geoană și cu el sunt cei care pot candida cu șanse la Președinție din partea PSD, arătând că șanse au și Mugur Isărescu, Sorin Oprescu și Călin Popescu Tăriceanu, care ar putea fi susținuți de PSD, dacă vor sta bine în sondaje, transmite Mediafax.ro.
"Cu candidatura, lucrurile din puctul meu de vedere sunt destul de clare. Prima opțiune este refacerea USL și un candidat comun alături de liberali. Dacă nu există această variantă și nu va fi din cauza noastră, atunci a doua variantă este aceea de a sprijini unul din candidații care sunt doriți de poporul român, nu de PSD sau PC sau UNPR și aici lista deja e foarte scurtă: Mugur Isărescu, dacă va dori să candideze, Sorin Oprescu, Călin Popescu Tăriceanu și de la noi din partid, atât cât mă uit, domnul Geoană și cu mine suntem cei care putem candida cu șanse", a spus Ponta.
El a precizat că PSD va decide pe cine susține sau sprijină la prezidențiale după 25 mai, data europarlamentarelor.
"Cine va fi acest candidat? Cel care e dorit de români și vom stabili lucrul acesta după 25 mai", a spus Ponta, care a arătat că nu își dorește să intre în cursă pentru prezidențiale, ci să rămână prim-ministru, așa cum s-a angajat.
El a arătat că PSD va stabili din acest număr foarte restrâns de persoane cine va fi candidatul, doar în situația în care nu se reface USL.
El a spus că președinția Senatului trebuie să revină unui candidat pe listele USL, dar din zona liberală.
"Dacă cumva vom ajunge la concluzia că va fi candidat la prezidențiale de centru-stânga, fie domnul Oprescu, fie eu sau domnul Geoană, atunci inevitabil premierul va trebui să reflecte o gândire de centru-dreapta, pentru că noi avem nevoie pentru a face o tranziție cât mai ușoară de la regimul Traian Băsescu către un regim echilibrat, democratic, de o reprezentare în actul puterii a cât mai multor cetățeni și gândiri", a spus Ponta.
Premierul a arătat că, dacă există un alt canditat, dintre cei enumerați, care are șanse clare să câștige, el îl va susține "cu toată inima".
"Eu pot lucra ca premier cu un președinte cum e Mugur Isărescu, Sorin Oprescu, Călin Popescu Tăriceanu sau chiar și Mircea Geoană", a spus Ponta.

Comentează știrea

cornl
8 martie 2014
tonta si prostanacul

Santeti doi papagali amandoi!

hahahaha
9 martie 2014
"sotia" dragostea mea...

doua dambilushte ce se viseaza presedinti, pe baza voturilor mortilor! Trezirea va fi dureroasa, baietei!

daca stau sa ma gandesc
9 martie 2014
amindoi

pot face cat un candidat.............

Bașpunar
9 martie 2014
Ciuma roșie - minciună, manipulare și dezinformare.

De ce a mințit și minte cu nerușinare Victor Ponta - "dottore" PSD și ciuma roșie (PSD-UNPR-PC? Specializați in minciună, manipulare și dezinformare ciuma roșie (PSD-UNPR-PC) nu se dezminte! Victor Ponta nu l-a acceptat pe Klaus Iohannis ca vicepremier propus de P.N.L. și d-l Crin Antonescu. Nici noi nu am înțeles de ce! De ce nu l-a acceptat???!!! Simplu, ca sa rupă USL și să candideze la alegerile prezidențiale, ori el ori Geoană, chiriașul etern al R.A.P.S.P. (fară plata chiriei)! Incă din timpul existenței USL propunerea, "attack dog" (câine de atac), unui candidat PSD la alegerile prezidențiale a fost repetată obsesiv de diverși baroni și baroanese mai mari sau mai mici afiliați sau făcând parte din ciuma roșie (PSD-UNPR-PC). Să nu fim ipocriți, gata cu minciuna ca ne-am săturat.Trebuie să înceteze minciuna, dezinformarea și manipularea tov. Victor Ponta - "dottore" PSD și a ciumei roșii (PSD-UNPR-PC)! Să vă fie rușine!

Articole pe aceeași temă

Joi, 27 Februarie 2014
Stire din Politică-Administrație : Cum îl "vede" Ponta pe Tăriceanu
Pagina a fost generata in 0.0395 secunde