Semnal de alarmă. Depresia postnatală afectează tot mai multe mame

31
< 1 min citire
Semnal de alarmă. Depresia postnatală afectează tot mai multe mame - x-mame-1774353988.webp
La ora actuală, aproximativ 10-15% dintre mame se confruntă cu depresie postnatală, o afecțiune mai intensă și persistentă decât Baby Blues, care afectează până la 80% dintre mame și dispare de la sine în maximum două săptămâni. Se pare că nașterile premature și spitalizarea prelungită a nou-născutului cresc riscul apariției acestei tulburări.
Tocmai de aceea, reprezentanții Organizației „Salvați Copiii“ România recomandă includerea serviciilor de evaluare și consiliere psihologică în pachetul standard de servicii oferite în maternități, pentru a proteja sănătatea emoțională a mamei și dezvoltarea copilului.
În cei 16 ani de când mergem în maternități și secții de neonatologie, în comunități, pentru a putea interveni cât mai rapid acolo unde este nevoie, programul de combatere a mortalității infantile s-a dezvoltat tot mai mult. Am înțeles cât de important este ca mama să fie susținută psiho-emoțional, mai ales acolo unde vorbim despre nașterea prematură, care înseamnă și multă anxietate. Depresia postnatală este o problemă de sănătate emoțională și nu trebuie minimalizată. Consecințele ei sunt grave și pot afecta atât mama, cât și nou-născutul", a precizat președinte executiv „Salvați Copiii“ România, Gabriela Alexandrescu.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0398 secunde