21 de medalii în cinci zile pentru kaiaciștii și canoiștii constănțeni

371
Pentru kaiaciștii și canoiștii de la LPS "Nicolae Rotaru", perioada 2 - 7 mai a însemnat acumularea a nu mai puțin de 21 de medalii, obținute în cadrul a două competiții care au avut loc la Bascov, județul Argeș. La prima competiție, Campionatul Național de Primăvară pentru Juniori, desfășurat între 2 și 5 mai, sportivii de la LPS din Constanța au obținut două medalii de aur, cinci de argint și trei de bronz. Juniorii și cadeții antrenați de Ionel Rață și Valeria Cîrjaliu au câștigat următoarele probe: kaiac 1x200 metri și k1x3000m locul 1, k1x1000m locul 2: Aurelian Ciocan (juniori II); k1x3000m locul 2, k1x1000m locul 3: Alexandra Ungureanu (cadet); k2x4000 - 500 - 200m locul 2: Elena Nicolae și Marinela Matei (juniori I); k1x200 - 500m locul 3: Irina Casandra (juniori I).
La Campionatul Național al C.S.S și L.P.S., desfășurat în perioada 5-7 mai, sportivii de la LPS "Nicolae Rotaru" au obținut o medalie de aur, șapte de argint și trei de bronz, rezultatele fiind: k1x 500m locul 1, k1x200m locul 2: Aurelian Ciocan; canoe1x200m locul 2, c1x500m locul 3: Andrei Buzoianu (juniori II); k2x 500-200m locul 2: Cical - Bolojan (juniori I); k1x1000m locul 2: Alexandra Ungureanu; k2x 1000-500m locul 2: Nicolae - Matei; k1x 500-200m locul 3: Irina Casandra; c1x 500m locul 3: Andrei Buzoianu.
"Din cauza lipsei de material uman, sportivii au concurat la mai multe probe, așa cum a făcut Aurelian Ciocan, și a câștigat multe medalii pentru că este un sportiv de calitate, dar nu toate au fost aur, desigur, din pricina oboselii nu s-a putut concentra la maxim pe toate probele. Este un risc acceptabil în competițiile interne, însă în cele internaționale nu ne permitem, fiecare sportiv trage pe o anumită probă, pentru că nu dispunem de condițiile de refacere pentru a ne arunca la mai multe probe cu un singur sportiv sau grup de sportivi", a declarat, pentru "Cuget Liber", antrenorul Ionel Rață.