152
7 minute de analiză VAR! Farul, egalată de Chindia dintr-un penalty acordat în prelungiri - 1-1668329988.jpg

Liderul la zi al Superligii la fotbal, FCV Farul Constanţa, şi o altă echipă aflată în formă, Chindia Târgovişte, au încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul de la Ploieşti, din etapa a 18-a.

O partidă în care Farul a condus după golul lui Pitu, din minutul 67, la capătul unei acţiuni personale, şi a mai irosit alte câteva situaţii foarte bune, în timp ce gazdele au egalat din penalty, în prelungiri (min. 90+1), prin Neguţ. Lovitura de la 11 metri a fost dictată în urma consultării VAR, care a durat circa şapte minute, din cauza unor probleme tehnice.

„Un meci cu momente reuşite, dar şi cu altele mai puţin bune. Am făcut schimbări mai puţin inspirate. Mergem acasă cu un punct, micile detalii au contat, construcţia nu a fost aşa cum ne-am dorit”, a declarat, la conferinţa de presă de după meci, managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi.

Farul: Aioani, Sîrbu (min. 76, Corinus), Larie, M. Popescu, Kiki (min. 66, Borza), Artean, Băluţă, Grameni (min. 66, Casap), Torje (min. 60, Mazilu), Alibec, Pitu (min. 76, Doukoure).

Farul, care se menţine pe primul loc în clasament, cu 41 de puncte, a ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrângere - şapte victorii şi două egaluri.

Derby-ul etapei a 12-a a Ligii a III-a la fotbal, Seria a III-a, s-a disputat, sâmbătă, pe stadionul „Central” din Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu, faţă în faţă aflându-se Farul Constanţa II şi Gloria Albeşti.

Echipa din Albeşti a făcut o repriză de excepţie, cea mai bună din actuala stagiune, reuşind să înscrie nu mai puţin de cinci goluri, prin Alexandru Muscă (min. 23), Cosmin Zamfir (min. 28), Cristian Stoian (min. 34), Mihai Zugravu (min. 38) şi Stelian Mişilaricu (min. 41). Golul de onoare al gazdelor a fost înscris de Valentin Dumitrache, în minutul 88.

Farul II (antrenori Sorin Rădoi, Marius Axinciuc): Muşat, Cocot (min. 46, Aioanei), Bîrzu, Martinovic (min. 46, Stancu), Mituleţu, R. Ion, Iorga, Dumitrache, Vîlea (min. 78, Calu), Cojocaru, Pelivan (min. 46, Băsceanu).

Gloria Albeşti (antrenor Vasile Enache): Ciuperceanu, Mişilaricu (min. 83, Sapioniac), Florea (min. 83, Muzechearu), Stoian, Puiu, Anton, Neicu (min. 69, Marin), Grigore (min. 46, Roată), Zugravu, Zamfir (min. 78, Sandu), Muscă.

Iată rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: Agricola Borcea - Gloria Băneasa 1-5, Înainte Modelu - CS Afumaţi 1-3, FC Voluntari II - Recolta Gh. Doja 2-2, CS Amara - Dunărea Călăraşi 0-4.