A treia medalie românească la Europenele de Winter Triathlon

107

România a obținut medalia de bronz în proba de ștafetă mixtă, duminică, la Campionatele Europene de Winter Triathlon de la Cheile Grădiștei, potrivit Agerpres. Viorel Palici și Maria Luisa Rășină au fost cronometrați cu timpul de 01 h 03 min 22 sec (alergare 1,24 km, mountain bike pe zăpadă 2,57 km, schi fond 1,01 km). Rusia a ocupat primul loc, cu 01 h 02 min 17 sec, urmată de Slovacia, 01 h 02 min 52 sec.

Aceasta a fost a treia medalie a României la competiția de la Cheile Grădiștei, după argintul obținut de Maria Luisa Rășină la Under-23 și bronzul lui Viorel Palici la elite, la care se adaugă medalia de aur a lui Robert Tămîrjan la paratriatlon PTS4.

România a obținut primul loc în clasamentul pe națiuni la toate categoriile și locul secund în clasamentul la categoria elite pe medalii.