122
Adrian Mazilu, al 59-lea jucător format de Academia Hagi şi debutat în Superligă - 1-1668416753.jpg

În partida din etapa a 18-a din Superligă, de la Ploieşti, cu Chindia Târgovişte, încheiată la egalitate (1-1), pentru Farul a debutat şi atacantul Adrian Mazilu (născut pe 13 septembrie 2005, la Constanţa), care l-a înlocuit, în minutul 60, pe Gabriel Torje.

După ce, în urmă cu trei zile, evoluase pentru prima oară în tricoul alb-albastru într-un meci oficial la seniori, dar în Cupa României, când a şi marcat un gol împotriva Rapidului, Adi Mazilu a bifat, la Ploieşti, primele minute şi în Superligă, la numai 17 ani şi două luni.

Începând cu 2012, clubul constănţean a debutat pe prima scenă fotbalistică a ţării nu mai puţin de 59 de jucători crescuţi şi formaţi la Academia Hagi.

În pauza competiţională generată de acţiunile echipei naţionale, FCV Farul va disputa, sâmbătă, 26 noiembrie, de la ora 18.00, pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, o partidă amicală în compania formaţiei Panetolikos, ocupantă a locului opt în clasamentul Superligii din Grecia.