Alibec l-a înlocuit pe Eto’o în meciul Inter - Panathinaikos 2-3

906
Fostul atacant farist Denis Alibec a fost folosit de antrenorul lui Inter Milano, Rafa Benitez, și în partida amicală pe care campioana Europei a susținut-o, în Canada, pe "Rogers Centre" din Toronto, contra lui Panathinaikos Atena. Formația greacă a câștigat cu 3-2 (Cisse 12, 22, Leto 42 / Eto’o 32, Coutinho 85).
Puștiul constănțean de 19 ani a fost rezervă și a intrat pe teren la pauză, în locul vedetei cameruneze Samuel Eto’o. În minutul 55, Alibec a avut o situație importantă de a înscrie, iar în minutul 73 a fost schimbat, cu Santon. Denis a jucat cu numărul 31 pe tricou. Odată cu Alibec a părăsit terenul și celălalt român din lotul lui Inter, Cristi Chivu, care începuse însă meciul ca titular.
Inter a jucat în alcătuirea: Orlandoni - Zanetti (18 Natalino; 73 Maicon), Cordoba (46 Biraghi; 73 Samuel), Materazzi (46 Burdisso; 73 Lucio), Chivu (73 Muntari) - Obinna (46 Biabiany), Mariga (46 Stankovic), Cambiasso (46 Coutinho), Obi (46 Nwakwo) - Eto’o (46 Alibec; 73 Santon), Pandev (46 Mancini; 73 Milito).
După meci, campioana Italiei a părăsit Canada, continuându-și periplul american, și a ajuns în SUA, la Dallas. Inter se pregătește pe stadionul "Pizza Hut Park", acolo unde, astăzi, va susține ultima partida de verificare din stagiul american, contra lui FC Dallas, echipă care evoluează în Major League Soccer. Partida e transmisă în direct de Sky Sports.