Tragere la sorți / Europa League și Champions League

Arsenal și Bayern München au ocazia răzbunării

2070
Sferturile de finală ale Ligii Campionilor și ale Europa League s-au stabilit vineri, în urma tragerii la sorți de la Nyon (Elveția). În competiția regină, pentru prima dată din sezonul 1998/1999, în sferturi s-au calificat echipe din șase țări.
Două meciuri atrag atenția, Arsenal - Barcelona și Bayern München - Manchester United, finalele de poveste din anii 2006, respectiv 1999, câștigate de spanioli și englezi, ambele cu 2-1.
Condusă cu 1-0, după golul lui Campbell (37), Barca a revenit atunci pe final, impunându-se după reușitele lui Eto’o (76) și Belletti (80). Bayern - Manchester a fost și mai și. Bavarezii au punctat în debut (Basler 6) și se părea că vor câștiga, pentru că scorul s-a menținut până în minutul 90. În prelungiri însă, peste Bayern s-a prăvălit cerul, Sheringham (90+1) și Solskjaer (90+3) ducând incredibil trofeul la Manchester.
Un alt duel încins din sferturi va fi întâlnirea dintre rivalele franceze Lyon și Bordeaux.
În Europa League, Liverpool întâlnește Benfica, un meci încărcat de istorie. Cele două formații s-au mai întâlnit în sferturile Cupei Campionilor Europeni în anii 1978 și 1984, englezii câștigând de fiecare dată și reușind în final să-și adjudece și trofeul.
În tentativa sa de a juca finala Europa League, care va avea loc pe propriul teren, Hamburg dă în sferturi peste o altă echipă belgiană, Standard Liege, după ce, în optimi, au ieșit scântei din dubla cu Anderlecht: 3-1 în tur pentru germani, 4-3 în a doua partidă în favoarea belgienilor.
Ca și Champions League, Europa League are și ea duelul său fratricid, Valencia și Atletico Madrid dis-putându-și accederea în primele patru formații ale continentului.