Atleţii constănţeni, medaliaţi la Cupa RMA de la Bucureşti

208

Atleţii de la CS Farul - CSM Constanţa au obţinut rezultate excelente la Cupa RMA, competiţie desfăşurată în sala „Ioan Soter” a Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu” din Bucureşti.

La 60 mg, Dragoş Silvestru s-a clasat pe primul loc la seniori, încheind cursa cu timpul de 8 secunde şi 7 sutimi. Tot pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a urcat şi Alexandru Toader, 60 metri garduri - tineret, cu nou record personal, 8.21 secunde. Ambii sportivi sunt pregătiţi de antrenorul Alin Larion.

Ioana Colibăşanu (antrenor Elena Colibăşanu) a câştigat proba de triplusalt, cu un nou record personal, 13.06 m, urmată de Alexia Dospin (antrenor Carmen Botea), cu o săritură de 12.68 m. Cristian Valentin Radu (antrenor Alin Larion) a terminat al doilea la triplusalt, cu o săritură de 15.20 m, reuşită chiar la ultima încercare. În prima etapă organizată la seniori şi U23, Radu a sărit 15.30 m în aceeaşi probă.

Valentin Tănase s-a impus în finala probei de 60 m, cu un nou record personal, 6.77 secunde, în timp ce Andrei Sterea a terminat cursa de 400 m pe locul al patrulea, cu timpul de 51.27 secunde.