297
Atletism / Elena Mirela Lavric, locul 2 la 800 m în reuniunea Diamond League de la Londra - elenamirelalavric-1374912694.jpg

Sportiva Elena Mirela Lavric, în vârstă de 22 ani, s-a clasat pe locul secund în proba de 800 din cadrul reuniunii atletice de la Londra, etapă din cadrul circuitului Diamond League (Liga de diamant), desfășurată vineri seara pe Stadionul Olimpic din capitala britanică, gazda Jocurilor din 2012, transmite Agerpres.ro

Timpul realizat cu această ocazie de Lavric, 1min.59sec.79/100, reprezintă un nou record personal pentru reprezentanta țării noastre.

Victoria a revenit americancei Brenda Martinez, cronometrată în 1min.58sec.19/100, în timp ce poziția a treia a fost ocupată de o altă alergătoare din Statele Unite, Ajee Wilson - 2min.00sec.20/100.

Proba similară masculină a fost dominată de reprezentanții SUA, clasați pe primele trei locuri: 1.Nick Symmonds - 1min.43sec.67/100, 2.Duane Solomon - 1min.44sec.12/100, 3. Brandon Johnson - 1min.44sec.19/100.