132
Baschet / Tricolorii U16 vor evolua în turneul pentru locurile 9-16, la Europenele de la Sofia - 1-1660721242.jpg

Reprezentativa masculină de baschet juniori U16 a României s-a impus, cu scorul de 79-73, în faţa selecţionatei similare a Slovaciei, în ultimul meci al Grupei D de la turneul final al Campionatului European - Divizia B, găzduit de Sofia (Bulgaria).

Diferenţa putea fi mult mai mare dacă tricolorii nu se relaxau în ultimele minute, permiţând adversarilor să câştige ultimul sfert la o diferenţă de 12 puncte, informează Federaţia Română de Baschet.

Astfel, cu un bilanţ de trei victorii şi două înfrângeri, România U16 a terminat Grupa D pe locul trei, urmând să evolueze în competiţia locurilor 9-16, acolo unde, joi, 18 august, de la ora 16, va întâlni Portugalia U16, ocupanta locului patru în Grupa C.