Canada, victorie la loteria penalty-urilor

309

Echipa de fotbal feminin a Canadei a devenit vineri campioană olimpică după ce a învins în finală Suedia la lovituri de departajare, cu 3-2, scorul fiind 1-1 la capătul a 120 de minute.

Julia Grosso a transformat lovitura de departajare decisivă, după ce ambele echipe rataseră câte trei penalty-uri consecutive.

Suedia, învinsă de Germania în finala de la Rio 2016, a deschis scorul în minutul 34 prin atacantul Stina Blackstenius. Jessie Fleming a egalat transformând un penalty în minutul 67.

După cum s-a anunţat, finala Canada - Suedia s-a disputat mai târziu decât era programat iniţial şi a fost mutată la Yokohama, ca urmare a faptului că în Tokyo erau aşteptate temperaturi spre pragul caniculei,

Echipa Statelor Unite a obţinut joi medalia de bronz, după ce a trecut de Australia cu 4-3.

Selecţionata Mexicului a cucerit medaliile de bronz în turneul masculin de fotbal, vineri, după ce a învins echipa ţării gazdă, Japonia, cu 3-1 în finala mică.

Brazilia, campioana olimpică en titre, va întâlni Spania, sâmbătă, în meciul pentru aur.

Sursa: Agerpres