228
Cu sufletul la gură, la JO de la Tokyo! David Popovici, la două sutimi de bronzul olimpic - cusufletul2-1627411018.jpg

Nataţia românească cucerea ultima medalie olimpică, la masculin, la ediţia din 2004, de la Atena, unde constănţeanul Răzvan Florea, de la CS Farul, îşi adjudeca bronzul în proba sa preferată, 200 m spate. La 17 ani distanţă, am avut din nou emoţii, dar n-a fost să fie…

În zorii zilei de marţi, 27 iulie, marea speranţă a nataţiei româneşti, David Popovici, a făcut o cursă foarte bună în finala de la 200 m liber, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, în care s-a clasat pe locul patru, la doar două sutimi de podium şi de medalia de bronz.

Înotătorul român a luat startul pe primul culoar, după primii 50 m era al treilea, a întors al patrulea la 100 m şi al şaselea la 150 m, iar pe ultima lungime a tras în forţă, terminând pe locul patru (1 min, 44 sec, 68/100), la doar două sutimi de bronzul olimpic.

Disputată la Aquatics Centre din Tokyo, finala a fost câştigată de britanicul Tom Dean (1 min, 44 sec, 22/100), urmat în clasament de conaţionalul său Duncan Scott (1 min, 44 sec, 26/100) şi de brazilianul Fernando Scheffer (1 min, 44 sec, 66/100).

În vârstă de numai 16 ani, David Popovici şi-a continuat evoluţiile excelente la Jocurile Olimpice şi după-amiaza, când sportivul antrenat de profesorul Adrian Rădulescu a trecut cu brio în semifinalele probei de 100 m liber.

Concurând în seria a noua, David Popovici a terminat cursa pe locul al patrulea, cu timpul de 48,03 secunde. El va evolua în semifinale, miercuri, 28 iulie, de la ora 4.30, ora României. Cursele vor fi transmise în direct pe TVR 1 şi Eurosport.

Şi celălalt înotător român prezent la întrecerea olimpică de la Tokyo, Robert Glinţă, a evoluat la potenţialul său maxim în finala probei de 100 m spate, desfăşurată, tot marţi dimineaţa la Aquatics Centre.

În ciuda efortului supraomenesc, Glinţă nu a reuşit o clasare mai bună de locul opt, la fel cum s-a întâmplat şi în urmă cu patru ani, la ediţia de la Rio de Janeiro.

Înotătorul român a luat startul de pe culoarul opt, a început în forţă şi ocupa locul patru la jumătatea cursei, însă, pe ultimii metri, nu a mai reuşit să-şi plaseze sprintul său obişnuit şi a încheiat cursa pe ultimul loc (52 sec, 95/100), dar cu un timp mult mai bun decât cel din serii şi semifinale.

Medalia de aur la 100 m spate a fost cucerită de rusul Evgheni Rilov (51 sec, 98/100), podiumul fiind completat de conaţionalul său Kliment Kolesnikov (52 sec, 00/100) şi de americanul Ryan Murphy (52 sec, 19/100).

La JO de la Tokyo, pentru Robert Glinţă urmează, miercuri, 28 iulie, calificările în proba de 200 m spate. Cursa începe la ora 13.19, ora României, şi va fi transmisă în direct de către TVR 1.