Cătălina Ponor prinde finala de la bârnă în Qatar

254

Gimnastele Cătălina Ponor, Diana Bulimar și Dora Vulcan s-au calificat joi, în finalele pe aparate, în întrecerile din cadrul FIG Challenge Cup Series, desfășurate în arena Aspire Dome din Doha (Qatar). La startul calificărilor din Qatar s-au aliniat 111 gimnaști din 33 de țări.

Sportiva din Constanța, Cătălina Ponor (28 ani), s-a calificat în finala probei de bârnă cu cea mai mare notă din concurs, 14.650 și pornește cu o opțiune serioasă la câștigarea medaliei. O medalie de moral pentru Cătălina înaintea Jocurilor Pre-olimpice de la Rio. Pe locul doi s-a clasat elvețianca Giulia Steingruber, 14.250. Tânăra Dora Vulcan s-a clasat doar pe locul 14 la acest aparat.

La paralele, Diana Bulimar și Dora Vulcan au avut o evoluție reușită, care le-a permis calificarea în finală. Bulimar a obținut a patra notă în calificări, 13.700, iar Dora Vulcan a terminat a opta, cu 13.450.

Bulimar și Vulcan s-au calificat și în finala de la sol, după alte două evoluții bune. Bulimar a primit a cincea notă în calificări, 13.650, iar Vulcan din nou a opta, cu 13.400.

Sâmbătă, sunt programate finalele de la bârnă și sol.