Ce au făcut luptătorii juniori la Europenele din Polonia

107

Luptătorii români au cucerit patru medalii - două de argint și două de bronz - la Campionatele Europene de juniori de la Katowice (Polonia). Argintul a fost câști- gat de Simona Pricob (categ. 51 kg) și de Alexandru Botez (categ. 50 kg), la lupte greco-romane, în timp ce Gheorghe Bodișteanu (categ. 74 kg), la lupte liber, și Kriszta Incze (categ. 59 kg) au luat bronzul. Aproape de medalie a fost și constănțeanul Vlad Caraș (categ. 96), la lupte libere, care a pierdut meciul pentru bronz și a terminat pe locul cinci. De asemenea, o altă sportivă constănțeană, crescută în curtea Clubului Sportiv Mangalia, Denisa Macovei, în prezent legitimată la Steaua București, s-a clasat pe locul 10 la categoria 72 kg.