Divizia A1 la volei feminin, etapa a 20-a

CS Medgidia, victorie preţioasă în partida cu CS Dinamo Bucureşti

122

Aflate în bătălia pentru un loc de cupă europeană, voleibalistele de la CS Medgidia au reuşit o victorie importantă în faţa celor de la CS Dinamo Bucureşti. Formaţia constănţeană s-a impus, cu scorul de 3-1, într-o partidă contând pentru etapa a 20-a a Diviziei A1, disputată la Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei”.

Jocul Medgidiei a suferit mult în primul set, iar dinamovistele au profitat din plin de momentele de slăbiciune ale adversarelor şi şi-au adjudecat primul set, scor 25-21. Simţind că partida nu-i o simplă formalitate, sportivele antrenate de Florin Voinea şi Radu Began au strâns rândurile şi s-au impus categoric în următoarele parţiale, 25-15, respectiv 25-13.

Dinamo a încercat să revină în joc şi să împingă meciul în decisiv, bucureştencele s-au agăţat de fiecare minge, dar, într-un final dramatic, Medgidia a reuşit să închidă conturile în setul patru, 26-24.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSM Volei Alba Blaj - CS Ştiinţa Bacău 3-0, ACS Volei Cristina Pîrv Turda - CS Rapid Bucureşti 3-0, CS Dacia Mioveni - CSO Voluntari 0-3, CSM Târgovişte - SCM U Craiova 3-0, CSM Lugoj - CS U NTT Data Cluj Napoca 3-0.

Etapa viitoare (sâmbătă, 5 martie), CS Medgidia va juca, în deplasare, cu CS Rapid Bucureşti.