Liga Naţională de baschet feminin, etapa a 19-a

CSM Constanţa a făcut legea sub panou în duelul cu Olimpia Braşov

206

Echipa feminină de baschet CSM Constanţa a reuşit o victorie categorică, scor 87-48, în partida cu CSTBv CSU Olimpia Braşov, disputată la Sala Sporturilor, în cadrul etapei a 19-a a Ligii Naţionale.

Deşi duelul se anunţa a fi unul echilibrat, între două formaţii vecine în clasament, realitatea de pe parchet a fost cu totul alta. Fetele antrenate de Tatiana Gallova au făcut un meci excelent şi nu le-au lăsat nicio şansă braşovencelor, impunându-se în fiecare sfert: 20-18, 17-8, 27-11, 23-11.

Keyona Lavette Hayes a fost MVP-ul partidei, americanca încheind cu un „double-double”, 23 puncte şi 10 recuperări, în timp ce bosniaca Miljana Dzombeta a oferit coechipierelor cinci pase decisive.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSM Târgovişte - BC Sirius Mureşul Târgu Mureş 50-73, CSM Alexandria - ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 49-97, Hoya KSE Târgu Secuiesc - FCC Baschet UAV Arad 72-82, CS Rapid Bucureşti - CS Agronomia Bucureşti 72-58.

În clasament, CSM Constanţa se menţine pe locul al treilea, cu 30 de puncte. Lideră autoritară este ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (36 p), secondată de FCC Baschet UAV Arad (33 p).

Etapa viitoare (miercuri, 8 martie), CSM Constanţa va juca, pe teren propriu, cu CS Universitatea Cluj.

Dacă fetele au avut parte de un week-end victorios, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre baschetbalişti. Echipa masculină a CSM-ului a înfruntat, în deplasare, în etapa a 21-a a Ligii Naţionale, un adversar de top, CS Rapid Bucureşti, o formaţie care are drept obiectiv calificarea în cupele europene, dar căreia „gladiatorii” i-au dat mari bătăi de cap.

Giuleştenii au controlat primele două sferturi (23-15, 17-16) şi aveau la pauza principală un avans de nouă puncte, însă CSM-ul a dominat sfertul al treilea, 34-30, pentru ca, în minutul 32, tabela să indice avantaj de numai o posesie pentru Rapid, 72-70. Din păcate, până la finalul meciului, echipa antrenată de Alexandru Olteanu şi Valentin Boian a mai înscris doar opt puncte în cele opt minute rămase din joc, iar feroviarii s-a distanţat treptat, până la 93-80.

De la CSM Constanţa, s-au remarcat lituanienii Vytenis Cizauskas (20 puncte), Egidijus Mockevicius (15 recuperări) şi americanul Nathan Johnson (şase pase decisive).

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte întâlniri din Grupa 1-10: U-BT Cluj Napoca - CSO Voluntari 74-66, SCM OHMA Timişoara - SCM U Craiova 72-85, CSM CSU Oradea - BC CSU Sibiu 81-80.

Luni, 6 martie, se va disputa partida FC Argeş Piteşti - CS Dinamo Bucureşti.

În clasament, CSM Constanţa ocupă locul şase, cu 14 puncte, pe podium aflându-se, în ordine, U-BT Cluj-Napoca (21 p), CSM CSU Oradea (19 p) şi CS Rapid Bucureşti (18 p).

Etapa viitoare (sâmbătă, 11 martie), la Sala Sporturilor, CSM Constanţa va primi vizita deţinătoarei Cupei României, U-BT Cluj-Napoca.