Divizia A1 la volei masculin, etapa a 19-a

CSM Constanţa, eşec surprinzător în duelul cu Ştiinţa Explorări Baia Mare

95

Echipa masculină de volei CSM Constanţa a fost învinsă, cu scorul de 2-3 (14-25, 25-19, 18-25, 25-15, 18-20), de CS Ştiinţa Explorări Baia Mare, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a 19-a Diviziei A1.

A fost un duel extrem de important în economia calificării în play-off, pierdut din păcate de formaţia antrenată de Răzvan Parpală şi Florin Voinea. Constănţenii au avut un debut slab de partidă, reuşind să strângă numai 14 puncte în primul set, dar au lăsat impresia că lucrurile reintră sub control, după 25-19 în setul secund.

Baia Mare a dominat parţialul al treilea, 25-18, însă gazdele nu au depus armele şi au mai egalat o dată la general, graţie unui zdrobitor 25-15 în setul al patrulea. S-a intrat în decisiv, unul pe muchie de cuţit, în care maramureşenii au avut câştig de cauză, 20-18.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CS Dinamo Bucureşti - SCM U Craiova 3-1, CSU Ştiinţa Bucureşti - CSA Steaua Bucureşti 0-3, CSM Arcada Galaţi - CSM Suceava 3-0, SCM Zalău - CS U Cluj 3-0, CS Rapid Bucureşti - CS Unirea Dej 3-0.

În clasament, lideră este CSA Steaua Bucureşti (52 puncte), urmată, în ordine, de CS Dinamo Bucureşti (51 p), CSM Arcada Galaţi (45 p), SCM U Craiova (41 p) şi CS Rapid Bucureşti (37 p).

CSM Constanţa va încheia săptămâna cu o partidă în Bucureşti, pe terenul liderului CSA Steaua, programată sâmbătă, 25 februarie, de la ora 18.00.