Divizia A la handbal feminin, Seria A

CSU Neptun, remiză preţioasă sub Tâmpa, cu CSM Corona Braşov

162

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa a încheiat la egalitate, scor 22-22, meciul din a doua etapă a Diviziei A, Seria A, disputat în deplasare, în compania formaţiei CSM Corona Braşov.

Gazdele au făcut o primă repriză foarte bună şi au intrat la pauză cu avantaj de trei goluri, scor 14-11, însă partea a doua a jocului a fost dominat de constănţence, care au echilibrat balanţa, au recuperat gol după gol şi ar fi putut chiar da lovitura pe final, când nu au mai avut timp pentru a finaliza ultima fază de atac.

Pentru CSU Neptun (antrenori Ion Ivan şi Lăcrămioara Ilie) au marcat: Mihaela Stănciulescu 6, Gabriela Moldoveanu 6, Andreea Pintilie 5, Rebeca Gheorghe 3, Maria Ilie 1 şi Ariana Cercel 1.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSM Galaţi - CNE Sfântu Gheorghe 39-22, ACS Spartac Bucureşti - CSM Bucureşti II 22-31, CSM Unirea Slobozia - CSM Roman 30-22, ACS Şc. 181 SSP Bucureşti - CS Activ Prahova Ploieşti 25-35. CS Ştiinţa Bacău şi HCF Piatra Neamţ au stat.

Graţie remizei de sub Tâmpa, CSU Neptun Constanţa se menţine pe podium - locul trei, cu patru puncte. Lidera clasamentului este CSM Galaţi (6 p), secondată de CSM Corona Braşov (4 p).

În următoarea etapă, duminică, 26 septembrie, echipa de pe litoral va juca, pe teren propriu, cu ACS Spartac Bucureşti.