Denis Alibec întâlnește Seongnam în semifinalele Mondialelor

964
Interul românilor Cristi Chivu și Denis Alibec susține primul meci de la Campionatul Mondial al cluburilor, din Emiratele Arabe Unite, contra formației sud-coreene Seongnam Ilhwa Chunma. Partida se joacă miercuri, 15 decembrie, și e una dintre semifinale, în celălalt meci din penultimul act întâlnindu-se, mâine, Mazembe Englebert (Congo) și Internacional (Brazilia).
Seongnam a învins în sferturi Al-Wahda (EAU), cu scorul de 4-1 (Mauricio Molina 4, Sașa Ogne-novski 30, Sung Kuk Choi 71, Dong Geon Cho 81 / Fernando Baiano 27), echipa gazdelor ajungând în acest meci după play-off-ul cu Hekari United (Papua Noua Guinee), câștigat cu 3-0 (Hugo 40, Fernando Baiano 44, Abdulraheem Jumaa 71).
Pe cealaltă parte de tablou, meciul din sferturi a fost Mazembe - Pachuca (Mexic) 1-0 (Mbenza Bedi 21).