Echipa Palatului Copiilor Constanța, campioana Festivalului Șahului Juvenil

312

Timp de trei zile, Palatul Copiilor Constanța a fost gazda întrecerilor celei de-a XII-a ediții a concursului regional Festivalul Șahului Juvenil. 70 de șahiști, cu vârste cuprinse între 5 și 18 ani, au participat la această importantă competiție, cuprinsă în calendarul activităților educative ale Ministerului Educației, reprezentând șapte palate ale copiilor și cluburi sportive din opt județe: Arad, Botoșani, Buzău, Constanța, Gorj, Vâlcea, Suceava, Vaslui și Vâlcea.

Festivalul Șahului Juvenil a avut două secțiuni destinate copiilor U10, respectiv juniorilor U18, acesta din urmă fiind omologat FIDE.
Turneul celor mici a fost câștigat de Xenia Mazilu (CSM București), cu 6 puncte din 7 partide, iar concursul principal a fost adjudecat de Cristian David (6,5 p), urmat de David Bonciu (5,5 p), amândoi de la Palatul Copiilor Constanța, și Ștefan-Mario Berechet (Palatul Copiilor Buzău).

Premierea a fost făcută de gazda festivalului, prof. Roxana-Isabela Mitan, director al Palatului Copiilor Constanța, împreună cu cei trei arbitri ai competiției: Nistor Slabu (Buzău), Andrei Furcă (Mangalia) și Claudiu Iordache (Constanța).

Pe grupe de vârstă, la concursul de copii, cele mai multe puncte au obținut următorii mici șahiști: 6 ani: David Islai (PC Constanța); 8 ani: Ștefan Popescu (PC Buzău); fete: Flavia-Maria Sida (PC Arad).

În turneul U18, concurs omologat FIDE, lupta s-a dat, practic, pentru locul 3, obținut la mare luptă de Ștefan Mario Berechet, la egalitate de puncte (5) cu Patrick Robert Mărunțiș, Rareș- Alexandru Pragai (ambii de la PC Arad) și Deniz-Edvin Menlibai (PC Constanța).

În clasamentul fetelor, arbitrii au con-semnat rezultatele: locul 1 - Maria Anghel (4,5 p; PC Constanța), locul 2 - Ioana Zoițanu (PC Botoșani), locul 3 - Ștefana Barila (PC Suceava).

"În clasamentul pe echipe, alcătuit prin adiționarea punctelor primilor patru jucători, a câștigat detașat Palatul Copiilor Constanța, urmat de Palatul Copiilor Arad și Palatul Copiilor Buzău", a declarat, pentru "Cuget Liber", prof. Claudiu Iordache, președinte al Asociației Județene de Șah Constanța.

v v v

Între perioada 21 - 29 iulie, la Centrul Sportiv Apollo din București, se desfășoară Campionatele Naționale de șah pe echipe de juniori, la care participă mai multe echipe constănțene.

"Delegația constănțeană este una numeroasă și valoroasă, așteptăm cât mai multe rezultate foarte bune", a mai spus profesorul Claudiu Iordache.