Eduard Novak, medalie de bronz la Mondiale

243

Ciclistul Eduard Carol Novak a câștigat, la Aguascalientes (Mexic), medalia de bronz pentru România în proba de 4 kilometri urmărire (categoria C4), la Campionatul Mondial Paralimpic. Cvintuplu campion mondial, președintele Federației Române de Ciclism a obținut locul patru în calificări și a intrat astfel în finala mică, acolo unde l-a învins pe americanul Jeffrey Scott Martin. "Rezultatele nu sunt chiar conform așteptărilor, probabil din cauza unei accidentări banale care mi-a influențat respirația. Însă, chiar dacă faci totul cum trebuie, unele lucruri nu le poți ocoli. Sunt totuși fericit și pentru medalia de bronz, deoarece am adus puncte importante pentru calificarea la Jocurile Paralimpice de la Rio din 2016", a declarat Novak. În vârstă de 37 ani, Novak a terminat cursa în 4 minute, 41 secunde și 318 sutimi, fiind devansat de cehul Jesek de Jiri (4.34.688) și slovacul Josef Metelka (4.33.322). Ultimul a doborât astfel și recordul mondial al probei, stabilit anterior chiar de Novak la Jocurile Paralimpice de la Londra.