Farul a încheiat cu o remiză stagiul de pregătire de la Poiana Braşov

388

FCV Farul a susţinut, sâmbătă, 2 iulie, ultimele două meciuri amicale din cadrul stagiului de pregătire de la Poiana Braşov.

În primul joc, găzduit de baza Campo Verde (zona Ghimbav), „marinarii” au fost învinşi, scor 2-3 (2-2), de Chindia Târgovişte. A fost o partidă deschisă, cu foarte multe ocazii, în care, la fel ca şi în precedentele jocuri amicale, conducerea tehnică a Farului a folosit aproape toţi jucătorii avuţi la dispoziție.

Morar a deschis scorul în min. 7, din penalty, apoi Celea (min. 12) şi Şerban (min. 19) au marcat pentru Chindia, iar Mladen a readus egalitatea pe tabelă, în minutul 25. „Festivalul golurilor” s-a oprit în acest punct, însă, când se părea că jocul se îndreaptă spre o remiză, Alex Petre a înscris pentru 3-2 în minutul 90. Acesta avea să fie şi scorul final, deşi, în prelungiri, Farul a ratat o mare ocazie: Alexi Pitu a trimis mingea în bara transversală, din lovitură liberă de la 20 de metri (min. 90+2).

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani (min. 58, Răfăilă), Grosu (min. 46, Boboc), Mladen (min. 68, Bîrzu), Larie (min. 68, M. Popescu), Borza (min. 46, Kiki), Doukoure (min. 46, R. Ion), Nedelcu (min. 68, Artean), Casap (min. 68, Grameni), Mazilu (min. 58, Malama; min. 68, Banu), Morar (min. 46, Cojocaru), Torje (min. 68, Pitu).

Cel de-al doilea joc, disputat în compania divizionarei secunde Csikszereda Miercurea Ciuc, s-a încheiat la încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-1).

Ciucanii au deschis scorul în minutul 6, pe contraatac, prin Schieb, însă Farul a întors rezultatul după reuşitele lui R. Ion (min.11) şi Casap (min. 87 - penalty), însă, la ultima fază a meciului (min. 90+2), fostul jucător al constănţenilor Ivanovici a restabilit egalitatea, cu un şut de la 12 metri.

Farul: Buzbuchi (min. 46, Muşat), Mboko (min. 46, Bîrzu), Corinus (min. 61, Grosu), M. Popescu (min. 74, Mladen), Boboc (min. 36, Kiki; min. 74, Borza), R. Ion (min. 46, Nedelcu), Artean (min. 74, Casap), Grameni (min. 46, Banu), Moldoveanu (min. 74, Cojocaru), Petre (min. 61, Mazilu), Pitu (min. 54, Mustacă).

Până la începerea noii stagiuni, Farul va mai susţine două partide amicale, cu Petrolul Ploieşti (miercuri, 6 iulie, de la ora 11.00, la Buftea) şi cu CSA Steaua Bucureşti (vineri, 8 iulie, de la ora 19.00, în Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu).