149
Fotbal / România, învinsă de Muntenegru, în Liga Naţiunilor. Tricolorii, evoluţie penibilă - 1-1654413286.jpg

Naţionala de fotbal a României a debutat cum nu se poate mai rău în noua ediţie a Ligii Naţiunilor, fiind învinsă, scor 0-2 (0-0), de reprezentativa Muntenegrului, într-o partidă disputată în deplasare, pe stadionul „Gradski” din Podgorica, contând pentru Grupa a 3-a a Ligii B.

Gazdele au marcat ambele goluri în repriza a doua. Stefan Mugosa a deschis scorul în minutul 66, iar Marko Vukcevic a dublat diferenţa în minutul 87, la ambele reuşite ale muntenegrenilor contribuind decisiv, prin gafele sale, căpitanul Vlad Chiricheş.

România: 1. Florin Niţă - 2. Andrei Raţiu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 17. Adrian Rus, 11. Nicuşor Bancu - 18. Răzvan Marin (8. Alexandru Cicâldău, 78), 3. Iulian Cristea (5. Alexandru Creţu, 13), 14. Darius Olaru (10. Alexandru Maxim, 46) - 9. Andrei Ivan, 19. Florin Tănase (7. Denis Alibec, 65), 13. Valentin Mihăilă (23. Alexandru Mitriţă, 65). Selecţioner: Edward Iordănescu.

România va juca următorul meci pe 7 iunie, la Zenica, cu Bosnia-Herţegovina, tot în Liga Naţiunilor.

În celălalt meci al grupei, Finlanda a remizat la Helsinki cu Bosnia, scor 1-1.