322
Fotbal / Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi FC U Craiova, calificate în sferturile de finală ale Cupei României - 1-1670407177.jpg

Echipele Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi FC U Craiova s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce au câştigat meciurile din ultima etapă a Grupei A.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, deţinătoarea trofeului, a trecut fără probleme de FC Voluntari, scor 4-0 (2-0), golurile fiind marcate de Mihai Bălaşa (min. 14), Roland Varga (min. 17, 62) şi Pavol Safranko (min. 82).

FC U Craiova a învins-o, cu scorul de 1-0 (0-0), în deplasare, pe Petrolul Ploieşti, unicul gol al întâlnirii fiind înscris de Gabriel Iancu (min. 81).

În alt meci, echipele de ligă secundă Unirea Slobozia şi Dinamo Bucureşti au terminat la egalitate, 3-3, la Buzău. Dinamo a condus cu 3-0, graţie golurilor înscrise de Lamine Ghezzali (min. 17), Cosmin Amzăr (min. 24) şi Iulian Roşu (min. 30), dar Unirea a revenit şi a reuşit egalarea, golurile fiind marcate de Constantin Toma (min. 39 - penalty), Ciprian Rus (min. 50) şi Florinel Ibrian (min. 68).