127
Juniorii U16 ai Farului Constanţa s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Elitelor - 1-1669886689.jpg

Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu a găzduit partida dintre echipele de juniori U16 Farul şi FC Argeş, contând pentru optimile de finală ale Cupei Elitelor.

Întâlnirea a fost dominată de constănţeni, care au înclinat balanţa în favoarea lor în ultimul sfert de oră. Eric Somandru (min. 67) şi Cristian Sima (min. 73) au înscris golurile prin care Farul s-a impus cu scorul de 2-0.

Farul U16 (antrenor Stere Banoti): Maer, Cornei (min. 76, Căldăraru), Coman (min. 41, Şuşu), Rîpeanu, Nechifor (min. 55, Birbic), Marchidan, Popeşteanu (min. 70, Brucă), Doicaru (min. 41, Sima), Somandru, Avramescu.

În urma acestei victorii, Farul U16 s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Elitelor, fază a competiţiei programată pe 12 martie 2023.

Echipele de juniori U18 şi U17 ale Farului au susţinut, în deplasare, confruntările cu Sport Team Bucureşti, din etapa a II-a a Cupei Ligii de Tineret, respectiv Cupei Elitelor U17, Grupa B - Est. Ambele formaţii constănţene au obţinut victorii categorice.

Farul U18 s-a impus cu scorul de 4-1 (3-1), golurile fiind marcate de Robert Băceanu (min. 30), Cosmin Costea (min. 37), David Păcuraru (min. 38) şi David Nemţanu (min. 83), respectiv Bogdan Tănase (min. 44).

Farul U18 (antrenori Ştefan Sandu, Liviu Ştefan): Răfăilă, Aioanei, Duţu, Chiper (min. 67, Ştefănescu), Răduţă, Banu (min. 46, Stoian), Martinovic (min. 67, Cocot), Costea, Păcuraru (min. 77, Nemţanu), Băceanu (min. 83, Pelivan), Dulcea.

Alte rezultate: FC Voluntari U18 - Dinamo București U18 2-1, FCSB U18 - Concordia Chiajna U18 2-0.

Clasament Cupa de Tineret, Grupa B - Est: 1. FCSB U18 (6 p), 2. FC Voluntari U18 (6 p), 3. Farul U18 (3 p), 4. Concordia Chiajna U18 (3 p), 5. Dinamo U18 (0 p), 6. Sport Team U18 (0 p).

Victorie la pas, scor 4-0 (3-0) şi pentru Farul U17, pe lista marcatorilor figurând Luca Băsceanu (min. 6), Marius Codreanu (min. 22), Alin Cocoş (min. 37) şi Matei Berchez (min. 69).

Farul U17 (antrenor Ionuţ Mihu): Munteanu, Raftu, Cercel (min. 60, Septar), Podoleanu, Croitoru, Alexandru, Giurgiu (min. 60, Gică), Leonte (min. 60, Moraru), Codreanu, Cocoş (min. 46, Manea), Băsceanu (min. 46, Berchez).