149
Fotbal / Tricolorii U19, învinşi de Politehnica Iaşi, în meci amical. Gol marcat de Chirițoiu, de la Unirea Constanţa - 1-1645014806.jpg

Naționala de fotbal-juniori U19 a României a fost învinsă, cu scorul de 1-2 (1-0), de divizionara secundă Politehnica Iaşi, într-o partidă amicală disputată în cadrul stagiului de pregătire la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia.

Selecționata pregătită de Adrian Văsâi a condus la pauză graţie golului înscris din penalty, în minutul 35, de atacatul Andreas Chirițoiu, de la Unirea Constanța, însă Politehnica a marcat în două rânduri după pauză, prin Camara (min. 65) şi Pop (min. 80).

În perioada 23-29 martie, tricolorii U19 vor evolua în Turul de Elită, ultima fază dinaintea Campionatului European. România va face parte dintr-o grupă alături de Croația, Georgia și Islanda, gazdă a mini-turneului va fi Croația.

Pentru a obține calificarea la EURO, tricolorii trebuie să câștige grupa din Turul de Elită.